Wystawa i wykłady o Julianie Ochorowiczu

image_pdfimage_print

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na wystawę: „Julian Ochorowicz (1850-1917). Śmiały myśliciel. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Człowiek renesansu w czasach pozytywizmu” – od 17 września do 10 października 2010 r. w budynku Biblioteki.

Psycholog, filozof, wynalazca, badacz mediumizmu i hipnotyzmu, publicysta i jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiego pozytywizmu – Julian Ochorowicz w drugiej połowie XIX w. i na początku XX stulecia był znaną postacią w polskich i francuskich kręgach naukowych.

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie od 17 września do 10 października prezentowana jest wystawa ukazująca tę wybitną postać. Jest to tym cenniejsze przedsięwzięcie, że poza planszami pokazywane są publikacje Juliana, jego dziadka Leopolda Sumińskiego (absolwenta Wydziału Nauk i Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego z 1821 r.)  oraz matki Jadwigi z Sumińskich Ochorowiczowej znajdujące się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej. Znaczną część wystawy stanowią oryginalne dokumenty i fotografie z prywatnych zbiorów Igora Strojeckiego, pomysłodawcy wystawy i krewnego Juliana Ochorowicza. Prezentację wpisującą się w tegoroczny Festiwal Nauki oraz obchody „Dziesięciolecia BUW na Powiślu”, wzbogacają urządzenia telefoniczne z Muzeum Techniki w Warszawie.

Wystawie towarzyszyć będą:

5 października, godz. 18.00 – wykłady prof. dr hab. Danuty Danek (IBL PAN) „Dwaj odkrywcy wartości poznawczej snów: Ochorowicz i Freud” oraz prof. dr hab. Anny Mikołejko (UW i WSD im. M. Wańkowicza) „Mediumizm według Juliana Ochorowicza”.

10 października, godz. 18.00 – Igor Strojecki „Julian Ochorowicz w kręgu rodziny i przyjaciół” oraz pokaz filmu „Ochorowicz” i spotkanie z reżyserem Januszem Sijką.

więcej na: http://www.buw.uw.edu.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather