Ten drugi w nas

image_pdfimage_print

Wszyscy dobrze wiemy, że literatury na temat spirytyzmu w Polsce wciąż brakuje. Z tym większą radością odkryłem na księgarnianej półce niepozorną książkę, która jednak na tej bibliograficznej pustyni, zapowiada się naprawdę ciekawie. Chodzi o tytuł: „Ten drugi w nas. Od objawień aniołów do malarstwa duchów” Wojciecha Chudzińskiego wydaną przez Videograf II w zeszłym roku.

Jest to pozycja godna uwagi tym bardziej, że wyszła spod pióra polskiego badacza zjawisk mediumicznych. Jako jedna z niewielu w Polsce w naprawdę obiektywny sposób opisuje historię spirytyzmu, najciekawsze zjawiska mediumiczne, nie pomijając przy tym współczesnej tematyki spirytystycznej – poczytać więc możemy nieco na temat Chico Xaviera, czy też Luiza Gasparetto, który pod wpływem Duchów, potrafi malować obrazy oburącz, w genialny sposób przy tym naśladując style rozmaitych artystów od Picassa po Cezanne’a.

Co istotne, autor podchodzi do tematyki w sposób bardzo obiektywny. Nie wydaje osądów, czy też nie opowiada się po stronie zwolenników spirytyzmu, czy też całkowitych sceptyków. Przytacza jedynie różne, niesamowite fakty i zaprasza do tego, by się nad nimi zastanowić i wyciągnąć z nich samodzielnie wnioski.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather