Wielka Zagadka – Leon Denis

image_pdfimage_print

Udostępniamy do pobrania książkę jednego z czołowych filozofów spirytystycznych – Leona Denis

Wielka Zagadka – pobierz

Leon Denisleon denis

Już w młodym wieku ze względu na trudną sytuację życiową został zmuszony do porzucenia nauki w szkole i podjęcia pracy w polerowni metali. Wciąż jednak dużo czytał i, mając 18 lat, natrafił na Księgę Duchów. Po lekturze tej książki stał się gorliwym zwolennikiem spirytyzmu. Miał 23 lata, gdy zmarł Allan Kardec, którego dzieła bardzo zainspirowały młodego Denisa. W czasie wojny, która ogarnęła Francję w 1870 r. służył w wojsku w stopniu podporucznika i nawet na froncie uczestniczył w seansach spirytystycznych organizowanych, by pomóc innym żołnierzom. Gdy wojna się skończyła, rozpoczął pracę w handlu, dzięki której miał szansę podróżować po całej Europie..

Odegrał ważną rolę w rozpowszechnianiu wiedzy spirytystycznej. Wielokrotnie był zmuszony uczestniczyć w żarliwych dysputach, a jego przeciwnikami byli między innymi przedstawiciele materializmu, ateizmu, czy też niektórych religii. W tej walce, jak twierdzą spirytyści, wspierał go duch Hieronima z Pragi, a także istota z zaświatów przedstawiająca się jako „niebieski Duch”.

Pomimo iż był samoukiem, natura obdarzyła go wyjątkową inteligencją. Napisał wiele tekstów, które świadczą o jego wyjątkowej umiejętności analizy faktów, a także dużych zdolnościach literackich. Jak wiele osób z początku XX wieku, uczestniczył aktywnie w pracach lóż masońskich.

Od 1910 r. jego wzrok zaczął się pogarszać, co jednak nie przeszkodziło mu w kontynuacji prac nad obroną teorii dotyczących życia po śmierci. Niedługo po zakończeniu I wojny światowej nauczył się alfabetu Braille’a.

Liczba spirytystycznych dzieł, która wyszła spod jego pióra, a także jego poświęcenie i cechy charakteru przyczyniły się do tego, że wiele osób nazywa go „Apostołem Spirytyzmu”

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather