Kulisy programu „Pinga-fogo” z Chico Xavierem

image_pdfimage_print

Pinga-fogoOd trzech tygodni internauci odwiedzający nasz portal mogą oglądać kolejne odcinki jednego z najważniejszych programów telewizyjnych w historii spirytyzmu. Postanowiłem w dzisiejszym artykule na blogu przybliżyć nieco kulisy powstania tej bardzo ciekawej produkcji telewizyjnej.

Program „Pinga-fogo”, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu znaczy „W ogniu pytań”, emitowany był przez wiele lat w telewizji Tupi nadającej w stanie São Paulo w Brazylii. Zazwyczaj brali w nim udział politycy, którym występujący w programie dziennikarze zadawali serię pytań. Audycja nadawana była oczywiście na żywo – nagrywano ją jednak na kasetach, które rozsyłano następnie do ośrodków w całym kraju, gdzie później była retransmitowana.

W 1971 roku postanowiono jednorazowo odejść nieco od konwencji zapraszania polityków. Dyrektorzy, przekonani przez jednego z dziennikarzy, który 3 lata wcześniej nagrał krótki reportaż o Chico Xavierze, zdecydowali się, by w programie wzięło udział to właśnie brazylijskie medium.

W programie w loży dziennikarzy zadających pytania zasiadły oprócz stałych bywalców również inne osoby, chociażby katolicki myśliciel Joao Scatinburgo, czy dziennikarz-spirytysta Herculano Pires.

Program zaplanowano na jedną godzinę – okazało się jednak, że zainteresowanie było tak duże, iż dyrektorzy programowi zdecydowali się przeciągnąć go dużo dłużej. Wyemitowana 28 lipca 1971 roku audycja, której fragmenty udostępniamy na naszym portalu, trwała więc ponad 3 godziny.

Sukces programu był ogromny. Zainteresowanie widzów tematem urosło do tego stopnia, że telewizja Tupi zdecydowała się wyemitować 21 grudnia 1971 r. kolejny odcinek, który oglądało 20 milionów telewidzów, czyli ok. 10% mieszkańców Brazylii. Do dziś, z tego co mówią dziennikarze, ten rekord nie został pobity nawet przez telenowele. Co ciekawe również i drugi odcinek trwał dłużej niż przewidywano – niemal cztery godziny. Warto w tym momencie zaznaczyć, że gdy w programie występowali wcześniej politycy, niekiedy przeciągał się on do góra dwóch godzin.

Wystep Chico Xaviera był przełomowym momentem dla brazylijskiego spirytyzmu. Nieco wcześniej ludzie mylili teorie przedstawione w książkach Kardeca z kultami w stylu voo-doo (w Brazylii zwanych umbanda, macumba). W ciągu niemal 8 godzin antenowych, w czasie których odpowiadał na pytania dziennikarzy i telewidzów, Chico Xavier był w stanie jednak sprawić, że na spirytyzm ludzie zaczęli patrzeć zupełnie inaczej. Warto również dodać, że w obydwu programach, na prośbę prowadzącego, Chico napisał pismem automatycznym przekazy z zaświatów.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich do oglądania kolejnych odcinków programu, które pojawią się na portalu już wkrótce.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather