Ciekawy wywiad z prof. Mikołejko

image_pdfimage_print

Zapraszamy do odsłuchania bardzo interesującego wywiadu z prof. Anną Mikołejko, która zajmuje się historią spirytyzmu i jego wpływem na życie społeczne.

Wywiad można znaleźć tutaj: Wywiad z prof. Mikołejko

Warto przy okazji wyjaśnić polskim słuchaczom, że brazylijscy spirytyści nie organizują swoich spotkań w kościołach. Miejsca, w których prowadzone są wykłady i kursy przypominają bardziej nasze domy kultury, stąd też nazwa „ośrodek spirytystyczny” wydaje się właściwsza niż „kościół spirytystyczny”. Słowo kościół w naszym kręgu kulturowym kojarzone jest raczej z katolicką świątynią, w której znaleźć można np. świece, figury świętych, kaplice, witraże itp. Tych elementów nie znajdziemy oczywiście w brazylijskich ośrodkach spirytystycznych.

Brazylijscy spirytyści, którzy współpracują z Polskim Towarzystwem Studiów Spirytystycznych, nie pobierają też opłat za miejsce w szkołach od „nie-spirytystów”. Podobne postępowanie oznaczałoby, że uczniowie są tam wartościowani pod względem swoich przekonań, co jest całkowicie sprzeczne z zasadami miłosierdzia głoszonymi przez wszystkich spirytystów nawiązujących do Allana Kardeca. Wszyscy uczniowie w szkołach spirytystycznych, niezależnie od tego, czy są sierotami, które większość życia spędziły na ulicy czy dziećmi bogatych lekarzy lub prawników, są w tych szkołach traktowane jednakowo. Wydawałoby się nielogicznym, gdybyśmy założyli, że jedne dzieci pobierałyby naukę całkowicie za darmo, a inne musiałyby za identyczne miejsce w szkole płacić. Podobne traktowanie byłoby raczej dziwnym ewenementem niż skutecznym sposobem na propagowanie edukacji.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather