Spotkanie w Warszawie – relacja

Dziś po południu w warszawskim Ośrodku Nowolipie odbyło się spotkanie spirytystyczne organizowane przez PTSS. Tym razem przyjęło formę wykładów, po której uczestnicy mieli okazję do dyskusji i wymiany swoich poglądów i doświadczeń.

Pierwszy z wykładów poprowadził Konrad Jerzak, który opowiedział historię warszawskiego spirytyzmu. Dowiedzieliśmy się między innymi o szale wirujących stolików, który pod wpływem kilku artykułów w warszawskich gazetach wybuchł w 1853 r. Następnie przytoczone zostały przykłady polskich korespondentów redagowana przez Allana Kardeca „Przeglądu Spirytystycznego” m.in. hrabiny F…, która podsyłała do Francji przekazy mediumiczne otrzymane w Warszawie. Uczestnicy poznali także historię wielkich badaczy i mediów działających w Warszawie takich jak Julian Ochorowicz, Franek Kluski i Jan Guzik, a następnie wysłuchali kilku ciekawostek o II Międzynarodowym Kongresie Metapsychicznym, który odbył się w 1923 r. w stolicy i cieszył się ogromnym zainteresowaniem polskich władz. Następnie słuchacze poznali historię Polskiego Towarzystwa Studiów Spirytystycznych, a także grupy im. Leona Denis, która działała w stolicy. Konrad Jerzak podzielił się również planami na przyszłość – zaprosił przede wszystkim na konferencję, która odbędzie się 29 maja w Warszawie, gdzie jeden z wykładów poprowadzi brazylijskie medium Divaldo Pereira Franco.

Po krótkiej przerwie, w czasie której uczestnicy mogli napić się dobrej herbaty, a także przejrzeć książki spirytystyczne, rozpoczął się drugi wykład poprowadzony przez mieszkającego w Polsce Brazylijczyka João „Johna” Nascimento, który oprócz tego, że jest jednym z najbardziej znanych w kraju mistrzów capoeiry, od najmłodszych lat miał styczność z ruchem spirytystycznym w Brazylii i aktywnie brał udział w pracach tamtejszych ośrodków spirytystycznych. Opowiedział on trochę o swoich osobistych doświadczeniach, między innymi o zjawiskach mediumicznych i kształtowaniu medialności, które miał okazję obserwować w swojej własnej rodzinie. Omówił też podstawowe rodzaje działalności spirytystycznej w swoim kraju: wykłady, spotkania poświęcone studiowaniu spirytyzmu, spotkania mediumiczne, zajęcia z dziećmi. Sam wykład okraszony był wieloma anegdotami, a sam wykładowca, jak przyznał nam po spotkaniu, wielokrotnie się wzruszał, gdyż opowiadał o swojej rodzinie, z którą widuje się bardzo rzadko.

Tego typu spotkania – jak zapowiedział nam Konrad Jerzak – będą organizowane cyklicznie, raz na miesiąc albo na dwa miesiące. Jest to z pewnością bardzo dobra okazja do tego, by wszystkie osoby zainteresowane spirytyzmem mogły się poznać, wymienić doświadczeniami, a jednocześnie forma krótkich wykładów na intrygujące nas wszystkich tematy świetnie się sprawdza. Mamy nadzieję, że podobne spotkania odbędą się także w innych polskich miastach.